Herb Gminy Bielice Gmina Bielice
Gmina Bielice z lotu ptaka

Barszcz Sosnowskiego

OGŁOSZENIE

 

W związku z występowaniem Barszczu Sosnowskiego na obszarze naszej gminy prosimy aby mieszkańcy Gminy Bielice zgłaszali w Urzędzie obszar pojawienia się tej groźnej dla zdrowia rośliny.

Roślina ta wydziela soki, które mają właściwości drażniące, powodujące przede wszystkim niebezpieczne oparzenia skóry, podrażnienie dróg oddechowych oraz oczu.

Barszcz Sosnowskiego można spotkać na łąkach, w ogrodach i parkach, a także nad brzegami rzek i jezior. Osiąga wysokość do 4 m , a średnica łodygi dochodzi do 10 cm. Liście wyrastają z łodygi i osiągają do 1,5 m długości. Dolna część łodygi i ogonki liściowe pokryte są ciemnopurpurowymi plamkami. Na całej roślinie znajdują się sztywne włoski wydzielnicze. Roślina na szczycie pędów wytwarza rozległe kwiatostany zebrane w baldach, mogą one osiągnąć do 50 cm średnicy. Barszcz posiada drobne, białe kwiatki. 

Zgłoszenie można pobrać ze strony internetowej Urzędu i przesłać na adres mailowy: ochronasrodowiska@bielice.com.pl  bądź uzyskać w Urzędzie Gminy Bielice i złożyć w wersji papierowej.

 

>>>ZGŁOSZENIE

Polecane strony

Odnośniki do wybranych stron, systemów oraz istotnych informacji.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
System Informacji Przestrzennej
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
ePUAP
Baza Aktów Prawnych Unii Europejskiej
Narodowe Siły Rezerwowe
Ministerstwo Infrastruktury
KRUS
Komenda Główna Policji
Związek Powiatów Polskich