Dożynki Gminne - SWOCHOWO

2007-10-22 11:33:02

Dożynki Gminne
15 września 2007
SWOCHOWO

Obecnie uroczystości dożynkowe maja charakter zarówno religijny ( Bogu i Matce Bożej składane są podziękowania za plony) , jak i ludowy, związany z zabawą z okazji zakończenia plonów.

Mieszkańcy Gminy Bielice jak co roku uczcili zakończenie zbiorów Dożynkami Gminnymi, które odbyły się 15 września w miejscowości Swochowo. Gospodarzami tegorocznych dożynek był Wójt Gminy Bielice oraz sołectwo Swochowo.

Starostami Dożynek była Pani Barbara Kulig oraz Pan Zdzisław Bernacki , mieszkańcy sołectwa Swochowo. Na ten dzień przygotowano wiele atrakcji.

Uroczystość rozpoczęto o godzinie 12 30 kiedy to z pod kościoła w Swochowie ,miejsca zbiórki wszystkich uczestników zabawy wyruszył orszak z wieńcami. Część oficjalna rozpoczęła się o godzinie 13 00 Mszą Świętą Dożynkową na boisku w Swochowie , którą poprowadził ks. Marek Ogorzały. Po mszy Wójt Gminy Bielice Pan Zdzisław Lech Twardowski dokonał uroczystego otwarcia, po przywitaniu zaproszonych gości oraz mieszkańców gminy Bielice, Wójt podzielił chleb między swojego zastępcę p. Kamelę Wilczyńską , p. Edwarda Mocarskiego Przewodniczącego Rady Gminy Bielice, ks. Marka Ogorzały- wikarego Parafii w Bielicach, p. Krzanowską Krystynę - sołtysa wsi Swochowo i starostów Dożynek , którzy dzielili się chlebem z uczestnikami zabawy.

Po części oficjalnej przyszła pora na część artystyczną, którą rozpoczął występ zespołu "WEŁTYNIANKA", kolejno miejsce na scenie zajęły panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Gardna, które na stoisku prezentowały swoje piękne rękodzieła. W międzyczasie rozgrywały się konkursy dla starszej i młodszej części publiczności. Dla rodzin przewidziano konkurs dmuchania balonów. Dla mężczyzn przygotowano konkurs "rzutu snopkiem" natomiast dla delikatniejszej kobiecej płci "rzutu patelnią". W czasie trwania konkursów , zabawę uświetnił występ dzieci z Zespołu Szkół Publicznych w Bielicach pod kierownictwem Pani Ewy Robak i Marii Kuźniar. Występowały również dzieci ze Swochowa .

Swoje stoisko miał Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach, który prezentował swoje materiały informacyjne i promocyjne.

Przed rozpoczęciem zabawy dożynkowej na świeżym powietrzu, został ogłoszony wynik konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku w konkursie brało udział 9 sołectw. W konsekwencji obrad komisji, ogłoszono następujące wyniki :

I miejsce zajęły równorzędnie wieńce z miejscowości Bielice, Parsów i Stare Chrapowo.

II miejsce zajął wieniec z miejscowości Linie.

III miejsce zajął wieniec z miejscowości Swochowo .

Wszystkim sołectwom, których wieńce brały udział w konkursie zostały wręczone nagrody zarówno przez Wójta Gminy Bielice jak i Pana Edwarda Sadłowskiego - Prezesa Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej.

Dla najmłodszych uczestników przewidziano mnóstwo atrakcji, były nimi m.in. to, co dzieci lubią najbardziej czyli słodycze- cukierki, wata cukrowa, popcorn. Oprócz słodkości zapewniono szereg zabaw takich jak dmuchańce i trampoliny. Dla wszystkich gości przygotowany został szwedzki stół , który był suto zastawiony wędlinami, owocami, pieczonymi kiełbaskami i kaszanką, bigosem i wieloma innymi smakołykami.
Dla smakoszy przygotowano również pieczonego dzika.

Dożynki Gminne spełniły oczekiwania wszystkich uczestników, zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

Wolińska IwonaLicznik odwiedzin:
5401598

Obsługa techniczna
ALFA TV

Deklaracja dostępności


Biuletyn
Informacji
Publicznej

Elektroniczne
Biuro
Obsługi
Interesanta

e-ObywatelDZIAŁKI I NIERUCHOMOŚCI NA SPRZEDAŻ

elektroniczny samorząd

gazyfikacja


Kalendarz imprez

  Wrzesień 2020 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia