"Święto Chleba" w Chabowie

2009-08-31 14:47:26

„Święto Chleba” w Chabowie
29. sierpnia 2009r. był dniem corocznego Święta Plonów, często też określanego mianem DOŻYNEK, a w naszej Gminie Bielice obdarzonego w tym roku nazwaniem o szczególnie pięknych konotacjach –ŚWIĘTEM CHLEBA .    
Radość przynależna obchodom  swojego święta pozwoliła rolnikom oderwać się na chwilę od mozolnej - i chyba trzeba  dodać-coraz częściej niewdzięcznej pracy, ale z pewnością nie zagłuszyła ciężkich myśli, obaw i trosk.  Bo można odłożyć prace polowe dla świętowania,  ale nie zawsze da się oderwać od problemów. A tych szczególnie teraz nie brakuje. Bo jakże mają nas żywić, kiedy sami będą głodować? Jakże mają produkować, skoro koszty produkcji przewyższają cenę zbytu płodów?     Z czego mają dokładać do tej produkcji, skoro nie mają innych dochodów poza swoją działalnością rolniczą? A przecież nie chcą obiecanych „cudów”! Chcą tylko uczciwych i godnych ciężkiej pracy cen zbytu na płody rolne. Gdyby mieli gwarancje od państwa na te ceny, ich świętowanie byłoby w pełni radosne i szczęśliwe.
A przecież działo się tak wiele. W uroczystościach rozpoczętych Mszą Św. w chabowskim kościele uczestniczyło, oprócz władz Gminy Bielice z Wójtem Zdzisławem Twardowskim na czele, Rady Gminy Bielice , sołtysów, duchownych z Ks. Proboszczem Bielic Kotlarzem, wielu zaproszonych spoza gminy gości. Przybyli więc Zastępca Starosty Powiatu Pyrzyckiego Jarosław Stankiewicz, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Ireneusz Pawłowski, poseł na Sejm RP Arłukowicz, senator RP Olech, komendant policji z Pyrzyc, delegacja Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Lasów Państwowych, związków łowieckich. Izby Rolnicze reprezentowane były przez swoich prezesów.
Już w czasie trwania Mszy Św. przed kościołem stały przyniesione przepiękne wieńce dożynkowe, poświęcone później i następnie przeniesione na plac główny uroczystości, w pobliże estrady.
Po zakończeniu uroczystości kościelnych Wójt Twardowski z zaproszonymi gośćmi dokonał odsłonięcia tablicy pamiątkowej upamiętniającej 830 rocznicę powstania Chabowa (umieszczonej na wielkim głazie przed wejściem na teren przykościelny), kreśląc w kilku zdaniach historię tej miejscowości. Przecięto również wstęgę przed wejściem na świeżo wybudowany bezpieczny i piękny, prawdziwie wzorcowy plac zabaw. (Ku uciesze naszych milusińskich, którzy natychmiast skorzystali z możliwości, które stwarza ten przybytek.)
Po przejściu na wzniesioną na placu sportowym scenę, rozpoczęła się część oficjalna Święta Chleba. Gospodarz Gminy Bielice –Wójt Twardowski powitał wszystkich gości, rolników i ich rodziny, wszystkich przybyłych z terenu gminy i spoza niej. Podziękował za wielki trud włożony w pracę na roli, wyraził wdzięczność nas wszystkich, za efekty tego trudu. W podobnym tonie wypowiedzieli się poseł Arłukowicz i vi-ce Starosta Powiatu Pyrzyckiego Stankiewicz. Życzyli oni wiele zdrowia i satysfakcji z pracy rolnikom, jak również przyjemnej zabawy.
Starostowie Święta Chleba-p.Irena Kołodziej i p.Tadeusz Łapeciński wręczyli Wójtowi dorodny bochen chleba  wypieczonego z mąki z tegorocznych plonów, a Wójt-dobry gospodarz, wespół z Panią Sekretarz Gminy Kamelą Wilczyńską oraz przedstawicielami władz gminnych dzielił sprawiedliwie ten chleb pomiędzy uczestników uroczystości.
 
Ogłoszone zostały trzy konkursy: „ Na najładniejszy  wieniec dożynkowy, „Najatrakcyjniejsze stoisko” i „Chleb wczoraj i dziś”. Komisja konkursowa pod przewodnictwem Wójta Zdzisława Twardowskiego i dyrektora ZSP w Bielicach Małgorzaty Woronowicz oceniła bardzo wysoko prawdziwe dzieła sztuki,    a spośród ośmiu wieńców poszczególnych sołectw największe uznanie wzbudził (zgodnie z ogólnym odczuciem) wieniec –traktor z Linii, w całości sporządzony z „tego, co urodziła ziemia”, również z użyciem wiązek lnu-tak bardzo polskiej rośliny, niestety dziś sprowadzonej do śladowych ilości upraw. Najatrakcyjniejszym stoiskiem i najsmaczniejszym chlebem według staropolskiej receptury mogło poszczycić się stoisko Koło Gospodyń Wiejskich „Chabowianki”. Na tym stoisku nie tylko zachwycał chleb, ale przepięknie wyeksponowane inne specjały, od nalewek i wina oraz smalcu rozpoczynając.
Na uwagę zasługiwało także stoisko sołectwa Parsów. Tutaj smaczny chleb biorący udział w konkursie wypieczony został przez panią Assmann, a pani M. Malec eksponowała wytwory rękodzieła artystycznego. Widzieliśmy tkane obrazy, makatki i haftowane serwety, wśród których prawdziwym rarytasem była mała serwetka z oryginalnym "haftem pyrzyckim" według własnego projektu twórczyni.
Poza konkursem wystawili swoje wyroby m.in.: piekarnie ze Swochowa i gościnnie ze Starego Czarnowa. Zachwycała rozmaitość eksponowanego pieczywa i apetyczny wygląd. Nie chciało się wierzyć, że „chleb nasz powszedni” może przybrać takie niepowszednie kształty.
Naprawdę każdy mógł znaleźć coś dla siebie. I nie należy mieć tu na myśli tylko darmowy poczęstunek bigosem, grochówką czy piwem, ale przede wszystkim możliwość nasycenia wzroku pięknymi eksponatami czy potrawami równie tak pięknie udekorowanymi.      
Całość gminnej uroczystości dopełniały konkursy (ubijania piany czy przetaczania ciągnikowej opony przez „strongmenów”) i występy artystyczne na wzniesionej scenie. Oklaskiwano występy dziecięcych zespołów tanecznych (”Akcent”) i wokalnych („Alabama”), ale także zespołów: „Calimera” z Cedyni, „Jutrzenka” z Przelewic , a także artystów z Klubu Garnizonowego ze Stargardu Szczecińskiego.
Zabawę do białego rana przerwała dwukrotnie straszna ulewa, która rozpędziła na jakiś czas uczestników, ale ci zaraz wracali, gdy tylko nawałnica przetoczyła się poza Chabowo. Jeszcze raz żywotność mieszkańców naszej gminy zatriumfowała nad siłami natury.
Więcej zdjęć patrz:      <<< fotogaleria>>>
 Licznik odwiedzin:
5038749

Obsługa techniczna
ALFA TV

Deklaracja dostępności


Biuletyn
Informacji
Publicznej

Elektroniczne
Biuro
Obsługi
Interesanta

e-ObywatelDZIAŁKI I NIERUCHOMOŚCI NA SPRZEDAŻ

elektroniczny samorząd

gazyfikacja


Kalendarz imprez

  Maj 2020 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia